Medzinárodné letecké dni SIAF 2016

Autor: Milan Hutera | 28.8.2016 o 8:30 | Karma článku: 10,75 | Prečítané:  5318x

Neklamným znakom končiaceho sa leta sú Medzinárodné letecké dni SIAF, ktoré sa konajú posledný augustový víkend na letisku Sliač. Sobotný program si v rámci 6. ročníka prišlo pozrieť rekordných 65 tisíc návštevníkov.  

Skôr, ako prejdem k samotnej sobotnej galérii, mám úprimné nutkanie vyjadriť sa k samotnému priebehu dňa. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a na rovinu poviem, že sobotný program stál za figu drevenú. Alebo, rečou našich bratov z Čiech - "stálo to za starou belu".

Na letisku Sliač, alebo v podstate aj na každom inom letisku so severo-južnou orientáciou, je v prípade slnečného počasia obmedzený čas, kedy je "pekné svetlo". Od zhruba 12:30 - 13:00 slnko pomaly ale isto začína svietiť do tvárí divákov a objektívov fotografov. Odvtedy sa takmer celá západná obloha mení na sivé more, ľudia majú problém nájsť účinkujúcich, fotoaparáty zle zaostrujú a v neskorších popoludňajších hodinách sa obloha mení na raj oftalmológov, ktorí si v utorok po štátnom sviatku isto prídu na pekný zárobok. Preto absolútne nechápem začiatok dňa o 11:00 a mrhanie drahocenného času - nazvime to neatraktívnymi ukážkami. Teda ak sa vôbec plánované ukážky uskutočnili. Hneď prvá plánovaná ukážka - akýsi paraglajding - bola bez slova zrušená! Nafúkli sa dva kužele, potom sa z ničoho nič vyfúkli, zbalili a viac ich nikto nevidel... Minulý rok to všetko akosi skôr začínalo, lepšie sa na to pozeralo, všetko išlo ako dobre naolejovaný stroj a aj na fotkách to vyzeralo podstatne lepšie.

Prestoje medzi niektorými vystúpeniami boli tak dlhé, že niečo podobné si pamätáme iba z prvého ročníka Národných leteckých dní v Piešťanoch. Viac krát sa stalo, že dlhé minúty z obrovských reproduktorov nešla ani hudba, ani hovorené slovo. A keď som už pri moderátoroch, tí boli miestami totálne mimo. Napríklad poruchu jedného zo "Seatov" španielskej skupiny Patrulla Aguila, ktorú na banskobystrickom konci dráhy odstraňovali dobrú trištvrte hodinu, si všimli až v samom závere.

Aj samotné ukážky boli poväčšine bieda. Svetlých bodov bolo skutočne iba pár. Český JAS-39 Gripen pochválim za odvahu pri predvedení maximálnej povolenej rýchlosti letu, ktorá bola skutočne na hranici povoleného. Vystúpenie Patrully Aguily bolo v norme, oproti návšteve spred dvoch rokov však chýbalo komentovanie v španielskej eSlovenčine. Vrcholom skupinových ukážok bola jednoznačne česká skupina Flying Bulls. Zoltán Veres bol asi mysľou vo svojom Boeingu 737 a tentokrát bol sklamaním. Nepredviedol ani let "pomedzi bučky", ani svoje "šialenstvo dolu hlavou" pár metrov nad pristávacou dráhou, ani "kosenie trávy" povedľa pristávacej dráhy. Pekne ho však zastúpil "pánko v rokoch" Jurgis Kairys. Zakuklení príslušníci jednotky špeciálneho určenia predviedli svoj dobrý štandard. Zvyšok žiaľ za veľa nestál. Vo vzduchu sa ocitli "až" dva vrtuľníky a chýbali aj vrtuľové klasiky z 1. alebo 2. svetovej vojny.

Verím, že sa na mňa nikto nebude hnevať, ale dookola predvádzať L-29 Delfín alebo L-39 Albatros už považujem za brutálnu nudu. Na statických ukážkach sa pravidelne objavujú oveľa zaujímavejšie stroje. Nevidím do všetkých dohôd a rozhodnutí, ktoré musia organizátori urobiť každý rok. Je mi však záhadou, prečo atraktívne a pre našinca aj netradičné stroje ako F-15, Panavia Tornado alebo z vrtuľníkov CH-53 Super Stallion počas posledných ročníkov iba postávajú za ohradou. Spoluorganizátorom akcie je aj Ministerstvo obrany Slovenskej republiky. A pred pár týždňami Sliač hostil americké vzdušné sily a ich unikátny A-10 Warthog. Vidieť toto krásne lietadlo vo vzduchu nad Sliačom by bol isto pekný zážitok pre každého fanúšika lietania. Naivne si budem myslieť, že sa to niekto z ministerstva alebo organizátorov aspoň pokúsil vybaviť....

Ale teraz už k samotným fotkám...

SD-4 Viper

 

 

Výsadok Mi-17

 

 

Slávnostný prelet a otvorenie

 

 

Výsadok parašutistov - kto bol trpezlivý, mohol zopár parašutistov zachytiť v blízkosti Mesiaca

 

 

 

 

 

Cvičenie Renegade

Narušiteľom vzdušného priestoru bol nový vládny špeciál Airbus A-319CJ

 

 

 

Proti narušiteľovi bola vyslaná dvojica Mig-ov 29, ktorá aj v skutočnosti nepretržite slúži na tento účel. Vidieť v rámci leteckých dní lietadlo s výzbrojou je pomerne vzácne...

 

Su-27 Flanker

 

 

 

L-29 Delfín

 

 

Davy a BlackHawk

 

Mi-171, Bell 421 a pozemná zásahová jednotka

 

 

 

 

Očovskí bačovia

Aj počas vystúpenia tejto bezmotorovej klasiky bol ešte stále vidieť Mesiac...

 

 

 

 

 

 

Žlto-červené čudo, využívané pre potreby foto a video dokumentácie

 

Dušan Šamko na Zlin 526

 

 

JAS-39C Gripen

 

 

Zoltán Veres

 

MIG-21 Lancer

 

Patrulla Aguila

 

 

 

 

 

 

Mig-29

 

 

 

 

Jurgis Kairys na Su-31

 

 

Na všetko po celý čas dohliadal najväčší exemplár, aký kedy pristál na letisku Sliač Tri duby - B-52 Stratofortress

 

Flying Bulls

 

 

 

 

 

 

F-16 Fighting Falcon

 

 

 

 

 

 

Sikorsky UH-60 Black Hawk - Statická ukážka

 

Sikorsky CH-53 Super Stallion

 

Boeing B-52 Stratofortress

Na záver to najväčšie. Tohto obra zo základne Barksdale v Louisiane si ľudia pozerali, fotili a ohmatávali ešte dlho po skončení leteckých ukážok.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?